چند نکته در خصوص استخراج مقاله از پایان نامه

چند نکته در خصوص استخراج مقاله از پایان نامه

بازنویسی محتوا از روی یکرساله دکترا و یا پایان‎نامه و سپس انتشار آن به عنوان یک مقاله ژورنالی تمرینی قابل قبول است. با این حال باید به یاد داشته باشید که پایان نامه و مقاله ژورنالی دو زیرگروه کاملا متفاوت از نوشته‎های دانشگاهی هستند و مخاطبان متفاوتی را هدف قرار داده و به ‎منظور اهداف متفاوتی نیز نوشته شده است. سبک های مختلفی را دنبال می کنند و مجموعه ای متفاوتی از انتظارات را برآورده می‎سازند. این مطلب شما را در نحوه‎ی تبدیل پایان‎نامه خود به یک یا چند مقاله ژورنالی راهنمایی می کند.

برای شروع، فهم تفاوت بین یک پایان‎نامه و مقاله ژورنالی مهم است. پایان نامه یا رساله معمولا ادعایی همراه با دلایل محکم است که توسط دانشجویان به عنوان بخشی از دوره آموزشی نوشته می‎شود. بنابراین رساله هدفی آموزشی دارد و باید در مقابل یک کمیته ارائه و سپس ارزیابی شود تا شایستگی آن برای دریافت نمره بررسی گردد. بنابراین هدف از یک پایان‎نامه نشان دادن میزان دانش است که منجر به تمایل عمومی به سمت ارائه تمامی آموخته‎ها در مورد موضوع پایان‎نامه می‎شود. به طور معمول، یک مقدمه طولانی، مروری خسته‎کننده بر کارهای قبلی ، شرح مفصلی بر رویکرد تحقیق و روش‎شناسی، گزارشی استادانه و کامل و تفسیر بیش از حد نتایج برخی از ویژگی های مشترک یک پایان‎نامه می باشد.

از سوی دیگر مقالات ژورنالی توسط دانشمندان و محققانی پرمشغله خوانده می‎شوندکه به دنبال ایده‎های عملی و دارای دلایل علمی می‎گردند. بنابراین مقالات ژورنالی باید از نظر ارائه بسیار متمرکز باشند. انتظار می‎رود که این مقالات قالبی خاص را رعایت کرده و شامل مرور مختصری بر ادبیات، شرح مختصر و مفیدی از روش‎ها، تنها ارائه‎ی یافته‎های اصلی و یک بخش مباحثه کوتاه باشند.

در اینجا برخی از مواردی آورده شده است که باید برروی آنها تمرکز کنید تا بتوانید به‎طور موفقیت‎آمیزی از پایان نامه خود مقاله‎های ژورنالی استخراج نمایید:

طول مقاله: یک مقاله بسیار کوتاه‎تر از یک پایان نامه یا رساله است و در نتیجه نیازمند چارچوبی فشرده‎تر و سبکی مختصر‎تر است. درحالی‎که ممکن است طول یک پایان نامه به چند صد صفحه و حدود ۲۰،۰۰۰ واژه‎ برسد، طول یک مقاله وابسته به رشته و ژورنال به ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کلمه محدود می‎شود. بنابراین، هر یک از بخش‎های مقاله باید به طور قابل ملاحظه‎ای کاهش یابد. این کار با کپی کردن متن ممکن نخواهد بود و باید بخش‏هایی از محتوای پایان نامه را انتخاب و بازنویسی کرد. برای این موضوع، انتخاب و هدف‎گذاری مجدد عناصر کلیدی خواهند بود: باید بسیار دقت نمایید تا همزمان با حفظ ماهیت پژوهش، جزئیات اضافی را کنار بگذارید.

چکیده: به ‎طور معمول چکیده یک مقاله در حدود ۱۵۰تا۲۵۰ کلمه است. درحالی‎که چکیده یک پایان‎نامه طولانی‎تر بوده و معمولا در حدود ۳۵۰ کلمه است. دستورالعمل ژورنال مورد نظرتان را به دقت مطالعه نمایید. درحالی‎که برخی از ژورنال‎ها چکیده‎ای ساخت ‎یافته می‎پسندند، ژونال‎های دیگرخلاف آن را ترجیح می‎دهند. خلاصه‎های گرافیکی و ویدیویی موجب ایجاد محبوبیت می‎شود و برخی از ژورنا‎ل‎ها این نوع خلاصه‎ها را از شما درخواست می‎کنند.


مقدمه: یک پایان‎نامه معمولا دارای مقدمه‎ای مفصل‎تر است چرا که دانشجویان میزان آشنایی خود با ادبیات موجود را از طریق بررسی خسته‎کننده‎ای از کارهای قبلی نشان می‎دهند. با این حال در یک مقاله بررسی ادبیات خلاصه‎تر است و بایدصرفا نکات و دانشی از کارهای قبلی آورده شود که فهم آنها برای فهم مقاله لازم است. اگرپژوهش شما در پایان‎نامه یا رساله به بیش از یک سوال پاسخ می‎دهد، در مقاله خود فقط برروی یکی از این سوال‎ها تمرکز نمایید.

روشها: بخش ایده‎ها و روشهای پایان نامه معمولا شامل بحثی گسترده از رویکردهای پژوهش و روش‎شناسی است. با این حال برای مقاله ژورنالی نیازمند ارائه‎ای مختصرتر از روش‎ها هستید: باید خودتان را تنها به توصیف جزئیات روش‎های مورد استفاده محدود نمایید. به ویژه، آزمایش‎های انجام شده و بحثی جامع برروی روش‎های پژوهش در اینجا لازم نخواهد بود.

نتایج: درحالی‎که معمولا یک پایان نامه یا رساله هر نتیجه‎ای را در جزئیاتی قابل توجه گزارش می‎کند، مقاله فقط یافته‎های اصلی را گزارش می‎دهد. در واقع به علت بی‎تجربگی و یا تفسیر بیش ازحد، دانشجویان در بسیاری از موارد نتایجی را در پایان‎نامه خود گزارش می‎دهند که به اندازه کافی قوی نیست. با این حال باید برای مقالات ژورنالی استانداردهای سختگیرانه گزارش‎دهی رعایت شود و فقط باید نتایجی را گزارش کنیدکه به طور مستقیم به سوال پژوهش مرتبط باشد و دلایلی محکمی برای آن‎ها داشته باشید. درصورت تمایل، یافته‎های ثانویه را می‎توانید به‎عنوان اطلاعات تکمیلی بیاورید.

بحث: بخش بحث و گفت‎وگوی پایان‎نامه یا رساله نیز مفصل‎تر است. ارائه تفسیرکاملی از تمام نتایج با هدف نشان دادن درک کامل دانشجو از داده‎های خود است. علاوه بر این، دانشجویان باید با بهره‎گیری از حدس و گمان گسترده، علاقه‎مندی خود را برای تحقیقات آینده مشخص نمایند. بخش بحث و گفت‎وگو یک مقاله باید واضح و دقیق باشد. با تکرار نتایج خود در این بخش مرتکب اشتباه نشوید.

منابع: معمولا پایان‎نامه‎ها دارای لیستی جامع از استنادها وحتی گاهی اوقات شامل فهرست کتاب هستند. با این حال، مقالات شامل تعداد محدودی از استنادها بوده و بخش مرجع تنها شامل آثاری است که در داخل مقاله ذکر شده‎ باشند. عملا برخی از ژورنال‎ها حداکثر تعداد مراجع قابل بیان را مشخص کرده‎اند. به طور مشابه، در پایان‎نامه‎ها وجود بخشی برای”تعاریف” نسبتا متداول است اما در یک مقاله ژورنالی نباید گنجانده شود.

راهنمایی‎های بالا به منظور آشنایی شما با نحوه‎ی تبدیل پایان‎نامه به یک مقاله ژورنالی آورده شده است. اگرچه به هیچ وجه کار آسانی نیست و نیازمند تلاش و دقت بسیار زیادی است. مهمتر از همه به یاد داشته باشید که در مقاله به پایان‎نامه خود ارجاع دهید و در نامه ضمیمه ذکر نمایید که مقاله بر پایه‎ی پایان‎نامه شما است. با کمک و راهنمایی ویرایشگر و همکاران منتقد، قطعاً مقاله منتشر شده بسیار متفاوت و احتمالاً بهتر از پایان‎نامه شما خواهد شد.

لازم به ذکر است کارشناسان خبره این مرکز آماده ارائه خدمات تخصصی در خصوص استخراج مقاله از پایان نامه، ترجمه فوق تخصصی، اخذ پذیرش و چاپ مقاله در همه زمینه ها هستند.

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پرسش و پاسخ
+ 3 = 7